8. oktoobril kell 16 avati Vene Kultuurikeskuses näitus “Vene ime”. Näitus on koostatud koostöös Moskva Riikliku muuseumiga Kolomna-Izmailovo-Lefortovo-Ljublino.
Näitus “Vene ime” kajastab tsaar Aleksei Mihhailovitši, Romanovite dünastia teise tsaari (1645-1676), puidust paleed. Väljapanekute hulgas on XVII-XIX sajandite gravüürid, akvarellid, joonised, litograafia nii paleest kui ka selle kuulsate omanike portreed: Aleksei Mihhailovitš, Fjodor Alekseejevitš, Peeter Suur, Jekaterina I, Jelizaveta Petrovna, Jekaterina II.
“VENE IME”
Palee ehitati 1667. aastal Moskva lähistele Kolomnasse, iidsesse Moskva vürstide ja Vene tsaaride mõisa. Tsaar Aleksei Mihhailovitš kavatses luua Kolomna residentsi, mis demonstreeriks vene riigi ning selle valitseja suursugust. Palee oli vene puitarhitektuuri meistriteos, paljude selliste andekate käsitööliste looming nagu puunikerdajad, puusepad, maalrid, sepad.
Tänu vabameelsusele nägi palee välja kui muinasjutulinn, mis koosneb erinevate kaunistustega erinevates kõrgustes tornidest.
Paleed ehtisid erinevate nikerduste ja kaunistustega aknaraamid, katusel sibula- ja tünnikujulised tornid.
Tornid olid ühendatud käikude ja galeriidega ühtseks kompleksiks. Palees oli 270 tuba ja ligi 3000 akent. Kõige uhkemad ruumid olid hõivatud tsaari lähikondsete poolt. Keskel olid tsarinna ruumid, tornides vürstide ja vürstinnade omad.
Palee sisemust kaunistasid puunikerdused ning seina- ja laemaalingud, kangast ja reljeefse nahaga tehtud kallid polsterdused.
Paleed köeti 40 ahjuga, mis olid kaunistatud mitmevärviliste kahhelkividega. Ruumid olid täidetud luksusliku mööbli, idamaiste vaipade, Euroopa seinavaipade, erinevate valgustitega. Kõikides ruumides olid parimate meistrite poolt valmistatud ikoonid.
Kaasaegsed olid võlutud palee ilust, nimetades seda “maailma kaheksandaks imeks”.
Kolomna paleed armastasid kõik järgmised Venemaa tsaarid, kuid enim viibis siin Peeter I
(1682-1725), tsaar Aleksei Mihhailovitši noorem poeg. Siin tähistas ta Poltaava lahingu võitu 1709. aastal. Samal aastal sündis siin ka ta tütar, tulevane tsarinna Jelizaveta Petrovna.
Kolomna puupalee taassünd on ime, mille on loonud meie kaasaegsed: arhitektid, puusepad, maalikunstnikud, nikerdajad, restaureerijad, muuseumi töötajad – kõik, kellele on armas vene kultuur ja ajalugu.