Anatoli Umerenkovi juubelinäitus

Anatoli Umerenkovi juubelinäitus

Reedel, 26. novembril kell 16.00 Vene Kultuurikeskuse Valges saalis toimub Аnatoli Umerenkovi juubelinäituse avamine.

2. novembril sai kunstnik 85. aastaseks, ja väike, kammerlik näitus tema kunstitöödest on pühendatud just sellele sündmusele, kuhu ta kutsub oma sõpru, kolleege ja tuttavaid.

Anatoli Umerenkovi võib kindlalt arvata rahvakunstnike hulka, kuna ta kogu oma olemusega ongli rahvalik, ja omanäoline, ja originaalne omaenda loomingus, algetega neis kaugetes 60-ndates, niinimetatud,  “karmis stiilis”, mis määrasid siis kodumaa ajaloo uut mõtestamist, uut pööret vabastamaks kujutava vormi ja kunstilise mõtte juhtiv ahelatest ja skeemidest. Ta puudutas seda ja oli lummatud avanenud võimalustega uueks nägemuseks, uueks stiiliks, uue vabaduse tajumiseks, nagu siis tundus et täielikuks.  See oli “Sulaaja” periood, lüürikute, füüsikute, kunstnike aeg, avastuste aeg ja nagu tollal sai hümnides lauldud — kordasaatmiste aeg.

Ja kogu selle loomingulise entusiasmi romantika säilitas Anatoli endas ja seda igaveseks. Kõik tema tööd on läbitud täielikult vaimustuses oleva inimese sisemise valgusega, kellele ootamatult avanes imelise maailmakorra ürgne kaunidus ja tema, kui hoolas kroonik panek kõigest kirja kogu selle lõputu ümbritseva elu mitmekesisuse jada ja räägib meile iga oma tööga, kui kaunis see elu ikkagi on, millist tundelisust ja hardust see temas esile kutsub.

Tema on kui harvaesinev maak, millest võib saada unikaalset elementi, kuid sellega peab sihilikult tegelema.