Loading Sündmused

« Kõik Sündmused

“Ukraina tikitud aarded” – Ukraina rahvakunstnik Nina Goncharuki 99. isikunäitus

Vene Kultuurikeskuse parem galerii, 1. korrus. Sissepääs vaba.

10.10.2024 25.11.2024


“Ukraina tikitud aarded” – Ukraina rahvakunstnik Nina Goncharuki 99. isikunäitus

Näituse “Ukraina tikitud aarded” avamine toimub Vene Kultuurikeskuse 1. korruse parempoolses galeriis 10. oktoobril kell 16:00. Näitus on avatud kuni 25. novembrini 2024.

Ootame kõiki huvilisi!

SISSEPÄÄS VABA.

Nina Goncharuk on sündinud 1949. aastal Vydošnia külas Jarmolõnetsi oblastis. Nina isa oli maalikunstnik. Tema ema õmbleja, vanaisa kingsepp ja onu osav sepp. Nina vanaema oli pärit vanast Terletski perekonnast, kus naisi õpetati lapsepõlvest peale tikkima. Vanaema Vasylyna andis oma armastuse õmblemise ja tikkimise vastu edasi oma tütrele Jevhenijale, Nina emale.

Esivanematelt pärit oskused, lapsepõlv kaunite maalide ning töökate vanemate keskel pani aluse tema oskusele näha ja tunnetada ilu oma ümber. Kolmeaastaselt andis ema Ninale esimest korda kätte nõela ja näitas esimesi lihtsamaid tikkpisteid. Tikkimise imeline ja vapustav maailm paelus tüdrukut nii väga, et 12-aastaseks saades valmis tal esimene omatikitud pilt.

Nina on tikkimisega tegelenud kogu oma elu. Tema tikandid pole lihtsalt ilupildid vaid pigem omanäolised maalid, kus erinevad tehnikad moodustavad reljeefseid kihte ning kus on omavahel tihtilugu ühendatud klassikaline madalpiste, ruumilised sõlmpõimingud, samuti aplikatsioonid või siis on osad detailid täiesti eraldi objektidena koloreeritud lõuendile lisatud. Nina otsib alati midagi uut. Pärast paljude tikkimistehnikate proovimist leiutas ta oma tehnika – kahe- ja kolmekihilise tikandi. Selle tehnika põhiolemus on järgmine: lõuend on raamile pingutatud samamoodi nagu seda tehakse õlivärvidega töötades. Seejärel loob kunstnik oma töö põhja – tikib tööle tausta, mis on omamoodi alus tulevase maali jaoks. Kunstnik lõpetab töö tikkides motiivid peale siidniidiga. Nina oma tööde jaoks kavandeid reeglina ei tee. Talle tuleb korraga inspireeriv idee ja siis ta hakkabki lihtsalt pildi äärest peale ja usaldab seda, kuidas tekkinud tunne end kannab. Seetõttu on proua Ninal ka tihtilugu mitu tööd korraga käsil. Kõige rohkem meeldib talle tikkida loodust. Erinevaid vaateid, maastikke, vahelduvaid aastaaegu, taimi. Kõige keerukam aga olevat teha portreed. Ta on tikkinud Ukraina väljapaistvate tegelaste portreesid ja ka ikoone.



Nina Goncharuk on osalenud rohkem kui 400 ühisnäitusel. Tema viimane näitus Ukrainas avati kodulinnas Hmelnitskis eelmise aasta maikuus. Hmelnitskis on Ninale eraldatud ka omaette muuseum. Proua Ninale on tema tööde eest antud Ukraina Kuldnõela aunimetus ning tema eripärane tikkimistehnika on saanud ka oma patendi. Ta on ka Ukraina Rahvusliku Käsitööühingu liige. Rahvakunstniku loomingud on 307 erižanrites teost, kus kõigis peegeldub armastus Ukraina, tema looduse ja inimeste vastu! Nina tööd on paljudes erakogudes üle maailma.

2022 aasta varakevadel põgenes Nina koos tütre, kahe tütretütre ja kahe väikese tütretütrega Eestisse, nii nagu ka tuhanded teised sõja eest pakku tulnud Ukraina naised ja lapsed. Rutuga kodust lahkudes jäid kõik Nina käsitöövahendid koju. Nina pere majutati algul hotelli Džingel ja seejärel Mäepealse majja Mustamäel. Nii siis kui hiljem toodi talle tallinlaste poolt nii mulineesid kui nõelu, aidati pildiraamide või õige istumistooliga, parandati ära tema lagunevad prillid. Nina jätkas tikkimist. Selline eestlaste tohutu abivalmidus liigutas proua Ninat aga sedavõrd, et oma tänutunde näitamiseks otsustas ta tikkida pildi nii Ukraina kui Eesti
sümbolitega ja kinkida selle meie presidendile Alar Karisele. See tikand on kusjuures siiani härra presidendi Twitteri päises.



Lugupeetud külastajad!

VENE KULTUURIKESKUSE NÄITUSED ON AVATUD:

  • E – R: 14.00 – 19.00
  • L, P: 11.00 – 19.00
  • Näituseid saab külastada samuti ürituste toimumise ajal

Kaunist nautimist!