Slaavi kirjakeele ja kultuuri päev

Traditsiooni tähistada Eestis slaavi kirjakeele ja kultuuri päeva taaselustas Nikolai Solovjov, andes sellele ka uue mõõtme. Kiriku kalendri järgi on kõiki vene ja slaavi (ukraina, valgevene) kultuure ühendavaks tähtpäevaks Slaavi kirjakeele ja kultuuri päev, 24. mai. See on püha Kirilli ja Methodiuse mälestamispäev, kes tõid slaavi aladele kirjaoskuse ning liitsid slaavi rahvad maailma tsivilisatsiooniga, maailma kultuuriga. Slaavi kirjakeele ja kultuuri päeva organisaatoriteks on Vene Haridus- ja Heategevusühingute Liit Eestis (1923. aastal Eestis loodud samanimelise liidu õigusjärglane) ja kultuuriühendus Kirill ja Meffodi, loodud 2008. aastal. Mõlemad ühendavad selliseid loomekollektiive nagu teatreid, ansambleid, koore ja teisi. Seda päeva tähistavad kõik oma üritustega, kuid on ka üks ühine pidu – püha Kirilli ja Methodiuse auks korraldatav suur pidulik kontsert.

Traditsiooniliselt toimuvad slaavi kirjakeele ja kultuuri päevad Vene Kultuurikeskuses maaikuu teisel poolel. Päevade raames toimuvad eraldi vene, valgevene ja ukraina kultuuri päevad ning õigeusu vaimulike laulude kontsert, klassikalise ja rahvamuusika kontserdid. Lisanduvad loengud, näitused ja temaatilised ürritused.

Korraldajateks on Vene Haridus- ja Heategevusühenduste Liit Eestis ja kultuuriühendus Kirill ja Meffodi koostöös Vene Kultuurikeskusega.

Üritusi toetavad Tallinna Kultuuriamet, Integratsioonifond ja Kultuuriministeerium.