Mere pst 5, 10111 Tallinn

Tel.: 644 5865

"Andi -dvandi" - muinasjutt algab...


Sel aastal tähistab Tallinna Vene Kultuurikeskuse Vene nukuteater oma 15ndat aastapäeva.

Teatri asutajateks olid endine Vene Kultuurikeskuse direktor Aleksandr Ilijn, produtsent Natalja Matšenenje Vene Kultuurikeskuse konsultant-metoodik Vladimir Bragin.

Teatri kunstiline juht Vladimir Barsegjan meenutab: "Teater avati väga pidulikult. Kohale sõitis isegi Aleksandr Kaljagin Moskvast ning pidas piduliku kõne". Hiljem, mil seoses mõningate rahaliste raskustega teatri töö "takerdus", asus tööle teatri praegune direktor Olga Gabets, kes ka kutsus tema kunstilise juhina teatrisse tööle.

Alguses oli repertuaaris vaid üks etendus "Limpopoo". Hiljem lisandusid teised ning praegu on kavas 17 etendust.

Rizii Plutishka

"Me ei ole ei riiklik- ega munitsipaalteater. Me oleme suurepärane ja fantastiline teater, toetudes inimeste entuasiasmile ja armastusele oma töö vastu. Ning kuna meid on nii vähe, siis mõnikord astuvad lavale isegi teatri kunstnik ja direktor!" sõnas Vladimir Barsegjan.

Kõik, kes tulevad meie nukuteatrisse teavad, et meil on väga erinevad nukud: kõndivad nukud, käpiknukud jne.

Vladimir Barsegjan tunnistab, et talle meeldivad kõige rohkem nn "planchette" nukud, kuna nad on kui elusad, väga väljendusrikkad. Nad hüppavad, tantsivad, vehivad kätega. Kahjuks ei saa teater võtta kasutusele marionettnukke, kuna nukuteatri saali lagi on liiga madal. Nii peavadki näitlejad sirmi taga mängides olema sageli väga kõveras Eriti ebamugav on see muidugi Roman Maksimukile, kes on 194 cm pikk. Kuid Roman ei virise. Ta ütleb, et on sellega harjunud ning on endale välja mõelnud isegi spetsiaalsed võimlemisharjutused, mida ta enne etendusi praktiseerib.

Serebrannoje kopitce

Samas, ütleb Roman, on meil etendus, kus nukkude asemel elustuvad erinevad asjad - nöörid, kastid, vest ja isegi daami seelik!  Muide, siin on ammu loobutud millegi üle imestust avaldamast. Siin on mistahes ime täiesti tavaline!

Praegu on nukuteatri repertuaaris klassikute näidendid: Aleksandr Puškin, Kornei Tsukovski, Pavel Bažov jne. Kuid on ka kaasaegseid autoreid nagu Roman Maksimuk, kes on ise nii näitleja, dramaturg kui ka režissöör. Roman tuli meile vaid mõned aastad tagasi. On ka neid, kes on töötanud üle 15 aasta, nagu Dmitri Simagin ja Dmitri Kordas. Tõsi, viimast on nüüd rohkem näha Vene Teatri laval.

Ei saa öelda, et meil on vaid muuinasjutuline elu. Raskusi jätkub. Kui leiaksime rohkem sponsoreid, saaksime tuua lavale ka rohkem etendusi. Kuid hoolimata kõigist raskustest töötab meie sõbralik ja tore kollektiiv rõõmuga, annab külalisetendusi kõikjal Eestis ning osaleb festivalidel nii kodu- kui välismaal. Hiljuti naaseti Moskvast, varsti minnakse esinema Sillamäele. Ning väikesed vaatajad kordavad kõikjal enne etenduse algust Vladimir Barsegjani järgi "Andi, dvandi, dõndi, lõndi..." Etendus võib alata!