Mere pst 5, 10111 Tallinn

Tel.: 644 5865

Puškin + Sviridov = "Tuisk"


Tuisk

11. jaanuaril kell 18 esitatakse Vene Kultuurikeskuse laval surematu Puškini teost ning surematu Sviridovi muusikat.

Arvatavasti on Georgi Sviridovi muusikat Aleksander Puškini novellile "Tuisk" kuulnud enamus meist, kuivõrd see on tihti kõlanud nii raadios kui ka televisioonis. Kuid paljud ei pruugi teada, et see on loodud Puškini novelli "Tuisk" ainel.


See on eriline esitus. Seega ei tahaks seda isegi nimetada lihtsalt Aleksander Puškini novelli ja Georgi Sviridovi süidi ainetel loodud sõnalis-muusikaliseks kompositsiooniks ehk muusikaliseks lavaversiooniks.

Selle esituse ehk etenduse loomise idee kuulub Narva sümfooniaorkestri dirigendile Anatoli Štšurale, kes ühendas orgaaniliselt muusika ja teksti. Puškini tekste esitama kutsus ta aga fantastilise näitleja ja laulja Eduard Tomani.

Toman

Esietendus toimus 20 aastat tagasi, mil tähistati Aleksander Puškini 200. sünni-aastapäeva. Antud projekt osutus nii edukaks, et see mitte ainult ei kogunud täissaalid erinevates Eesti linnades ja naaberriikides, vaid äratas ka vene telekanali "Kultura" tähelepanu. Telekanal filmis terve etenduse ning seda on korduvalt teleekraanidel ka näidatud.

Nüüd ongi meil võimalus näha seda šedöövrit euuesti lavas ettekandes. 11. jaanuaril tähistame selle etendusega samaaegselt kahte juubelit - suure poeedi 220. sünni-aastapäeva ja projekti 20. aastapäeva.

Muusika kõlab Narva sümfooniaorkestri esituses, teksti loeb endiselt Eduard Toman.

Neid, kes kuulavad etendust "Tuisk" esmakordselt, võib ainult kadestada. Neil aga, kes kuulevad seda juba mitmendat korda, on võimalus kogeda rõõmu ning hingevärinat taaskohtumise üle.