Mere pst 5, 10111 Tallinn

Tel.: 644 5865

Balalaika murrab stereotüüpe


Russkoje chudo

25. mail toimub Slaavi kirjakeele ja kultuuri päevade raames Vene kultuuri päev.  Päeva deviisiks on "Vene ime" ning see on pühendatud vene kontsertbalalaika 130. juubelile. Kontsert algab kell 18.00


Kes küll oleks võinud arvata, et tavalisel, kõigile omaseks saanud balalaikal on selline kuulsusrikas ajalugu!  20. märtsil 1888. aastal toimus Peterburis esimene "Balalaikamängu armastajate ring" esinemine. See kollektiiv asutati ning esines Vassili Vassiljevitš  Andreejevi, balalaikamängu virtuoosi, helilooja ja muusiku, juhendamisel. Sellest ajast saigi balalaikast "vene ime", mille kõla nauditakse juba üle saja aasta. Nüüd peetakse seda päeva, 20. märtsi, ametlikult professionaalse kontsertbalalaika sünnipäevaks.  


Balalaika 130nda juubeli tähistamiseks on töötatud välja spetsiaalne kultuur-hariduslik programm "Peterburg-balalaika" nii välismaal elavatele  kaasmaalastele kui ka asjaarmastajatele ja professionaalidele ning lihtsalt selle pilli austajatele. Start antud programmile anti Peterburi Kapella saalis, kus osalesid 38 balalaikal mängijat 11 riigist - Valgevenest, Saksamaalt, Taanist, Lätist, Leedust, Eestist, Uus-Meremaalt, Ukrainast, Soomest, Horvaatiast ja  Tšehhist.


Eestit esindasid selles projektis ansambli "Zlatõje gorõ" juht ja Vene Haridus- ja Heategevusühingute Liit Eestis esimees Igor Jermakov ning ansambli solist Dmitri Morozov.


Kontsertbalalaika ajalooga on Vene kultuuri päeval võimalik tutvuda filmi vahendusel ning Valgevene trio "Rondo" (Nikita Monin balalaika, Valeri Tihovski balalaika-kontrabass ja Sergei Litvintšuk, bajaan) pakub vahetut muusikalist elamust.


Ootame kõiki!