Fotonäitus „Peterburi kui inspiratsioon“


25. septembrist 3. oktoobrini toimub Tallinnas XI Rahvusvaheline festival „Peterburi teatrihooaeg“. Festivali raames toimub Vene Kultuurikeskuses 25.09 – 30.09 fotonäitus „Peterburi kui inspiratsioon“.

Festival toimub Peterburi valitsuse toetusel.


See on noore Peterburi fotokunstniku Darjan Volkova isikunäitus.
Näitusel on väljas seeria fotosid, mida ühendab üritus lahti mõtestada liikumise sisu ning tuua see puutumatu ja elusana staatilisse fotograafilisse vormi. Fotodele on jäädvustatud baleriinid kogu oma graatsilisuses ja hapruses Peterburi iidsete paraaduste foonil. Darjani fotod hämmastavad kohe esimesest hetkest oma ilu ja siirusega.

„Mulle tundus see teema huvitavana, seepärast ühendasingi kõik ühte projekti, mille korduvaks motiiviks on baleriin. Ta tuleb aja muusana külla vanadele majadele ja kuulab nende lugusid. Igal majal on ju oma tujud ja iseloom, oma värv ja lõhn. Ma püüdsin seda peegeldada baleriini poosi ja tegelaskuju abil.“ räägib 24-aastane baleriin.

Peened, graatsilised, elegantsed ning meeletuseni siirad tõelised baleriinid Darjani töödel meenutavad peatunud hetki, mis on valmis iga hetk kaduma.  Ja pole sugugi üllatav, et ta valis oma järjekordse fotoseeria jaoks Sankt Peterburgi paraaduksed. Just tänu nende iidsusele ja suursugusele arhitektuurile võib äärmiselt lihtsalt toonitada suurepäraste baleriinide kogu haprust, kes poseerivad sundimatult trepimademetel, aknalaudadel, trepiastmetel… Iga žest, iga pas, iga pea asend – see kõik jätab kustumatu mulje, pannes südame põksuma kiiremini ja kõvemini, kinkides muinasjutu ja võlumaailma tunde… Mitte miski ei sobi omavahel paremini kokku kui baleriinide kogu graatsilisus Peterburi vana arhitektuuri taustal.

Kunsti mõte seisneb selles, et täita inimese tundemaailma, viia ta eemale igapäevaelust, tõsta ta meelelise vastuvõtu järgmisele tasemele, võimalik et aidata ka tema elu raskel perioodil. Iga külastaja võib avastada enda jaoks midagi uut, heita pilk balleti maailma ja vaadata baleriine teise nurga alt.
Darjan1Darjan3Darjan2

DARJAN VOLKOVA, autor

Peterburi balletimaailmas laialdaselt tuntud fotokunstnik, baleriin ja balleti fotograafia uurija. Ermitaaži teatritrupi artist, paljude konkursside laureaat, Habarovski linnapea preemia laureaat „Kunsti propaganda“ nominatsioonis. Pühendab kogu vaba aja fotograafiale, uurides oma elukutset seestpoolt fotokunsti abil. Autoriprojektide raames teeb koostööd Peterburi teatrite ja koreograafiakoolide artistidega.

Darjan pildistab Maria-teatri, Mihhailovski teatri, Suure Teatri, Permi ja teiste teatrite baleriine. Paljude välismaiste teatrite fotoseeriate autor, on külastanud tervet rida riike, mille hulgas on ka Tšehhi, Poola, Itaalia, Austria, Saksamaa, Norra, Island, Taani ja Soome.